Alçıpan

Ortası alçıdan ve iki yüzü de özel kartondan oluşan yapının genel adıdır. Özel boyutlarda ve özel olarak üretir düzgün bir şekilde oluşturduğumuz plaka malzemelerdir. Alçıpanlar çeşitli ölçüler ve kalınlıklar içerisinde meydana getiririz. Orta kısmını presleyerek duvar ve tavan sistemlerinde kullandığımız ürünlerdir. Alçıpan levhalar, iki kat özel kağıt arasından sıkıştırdığımız alçı taşından meydana gelir. Bu sayede katman kenarlarının silindir ile sıkıştırarak alçıpanı meydana getiririz. Alçı çıtasına ıslak sıva uygularız böylelikle daha verimli ve sağlıklı inşaat elde etmiş oluruz.

Alçıpan Çeşitleri

Flex Alçıpan: Düzgün bir yüzeye sahiptir. Temiz bir ürün olup kolay bir şekilde montajını sağlarız. Asma tavan ve bölme duvar uygulamalarında tercih ederiz. Genellikle 5 palet olacak şekilde saklarız.

WR Suya Dayanıklı Alçıpan: Suya dayanıklı bir ürün olup ıslak hacimli bölgelerde tercih ederiz. Bu sebeple tuvalet ve banyo gibi alanlar da rahatça kullanabiliriz. Ayrıca üzerine fayans ve seramik gibi malzemeler kullanabiliriz.

MWR Küfe ve Neme Dayanıklı Alçıpan: Küfe ve neme dayanıklı olan üründür. Alçıpan levha üzerine fayans ve seramik gibi uygulamalarda bulunabiliriz. Bu alçıpanlar genellikle şaft duvar, asma tavan ve duvar giydire gibi bölümlerde kullanabiliriz.

Fireboard Alçıpan: Yangına karşı dayanıklı olan bir başka alçıpan çeşididir. Her iki yüzeyinde de cam elyaf kullanır ve şilteden meydana getiririz. 3 saate kadar yangına dayanma gücü vardır.

Alçıpan Özellikleri Nelerdir?

Yangına karşı dayanıklıdır.

Neme ve suya dayanıklı çeşitleri vardır.

İyi bir derecede ses yalıtımını sağlar.

İçerisinde bulunan su zerrecikleri ile ortamın nefes almasını sağlar.

Bakteri üretmeyen bir yapısı vardır.

Hijyenik ve sağlıklıdır.

İnce bir yapısı olduğu için alandan tasarruf etmenizi sağlar.

İşçiliği kolaydır bu sebeple de ekonomiktir.

Sökülüp tekrar başka bir yerlere takılabilir.

Hafif bir yapısı olup, dayanıklı ve esnektir.

alçıpan tavan
Hemen Ara