Bahçe Düzenleme

Bahçe düzenleme, uzun yıllar eğitim gerektiren bir alandır. Bahçe düzenlemesi, bilimsel ve sanatsal olarak ele alınınca diğer branşlarda olduğu gibi genişlemeye, gelişmeye başlamıştır. Mekan düzenlemeleri, iç mekan düzenlemesi  ve dış mekan düzenlemesi  olmak üzere iki grupta ele alınır.

Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bahçenizin bir krokisini hazırlamalısınız. Krokide bahçenizin eni, boyu, binaya olan uzaklığı, varsa bahçe içindeki yapı ve ağaçların konumları krokide yer almalıdır.Çim ve beton olarak kullanılacak alanların ölçüleri alınmalı ve krokide işaretlenmelidir.

Kroki üzerinde gölgelik ve güneşlik alanlar, yollar, saklanmak istenen kötü görüntüler, görmek istediğiniz manzaralı yön gibi detayları belirtmelisiniz. Bahçe alanı belirlenip çizildikten sonra kullanılacak materyallerin seçimine  ve kaç tane kullanılacağının hesaplamasına başlayabilirsiniz.

Kroki üzerinde işaretlemeler ve karalamalar yaparak görmek istemediğiniz detaylar için çözümler gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin bahçenizin yanından geçen gürültülü bir yol varsa o kısmı ağaçları kullanarak perdeleme yapabilirsiniz.

Bitki seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu bahçe sınırına doğru büyük bitkiler, oturma alanınıza doğru küçük bitkilerin seçilmesidir. Bahçenizde yeterli alan olması durumunda yürüme yolları, çocuk oyun alanı, süs havuzu için de yer belirleyebilirsiniz. Bu unsurları görüş açınızın içinde tutarsanız, evinize gelenleri, çocuklarınızı oynarken daha rahat kontrol etmenize imkan sağlar. 

BAHÇE TASARIMINDA ESTETİK UNSURLAR

Bitkilerin kendi aralarında ve bahçe ile orantılı olması gerekir. Büyük bir bahçeye küçük, küçük bir bahçeye büyük bitkiler kullanılmamalıdır. Ayrıca büyük bir ağacın yanında küçük bitkilerin kullanımı zıtlık oluşturarak karmaşa yaratabilir.

Simetri insanı güvenli hissettiren bir unsurdur. Düz bir yürüme yolunun iki tarafına eşit uzaklıkta, simetrik dikilmiş bitkiler veya taşlar kullanabilirsiniz.

Bahçe düzenlemesi ne kadar iyi yapılırsa yapılsın eğer evin içerisinden güzel görünmüyorsa boşuna yapılmış bir uygulama olur. Bahçe tasarımı yapılırken sadece bahçenin içerisinden değil evin içerisinde de bakılarak görüntü görsel açıdan değerlendirilmelidir.

Bahçe Dekor_
Hemen Ara