Kara Sıva

Kara Sıva İşlemi Nedir?

Kara sıva inşaatın kaba halinin bitimi akabinde yapılan ilk uygulamalarımızdır.
Çimento, kum, su ile hazırlanan bir karışım ile elde ederiz. Aynı işlem çimento yerine kireç içinde uygularız. Boya öncesi veya kaplama öncesi yapılan bir işleme denir. Amaç tuğla veya yutong malzemelerini kapatmaktır. Teknolojinin gelişmesi ile kara sıva artık makineler ile de yaparız.
Dış duvarın rutubet alması öncelikle dış sıvanın veya dış kaplamanın su emme özelliğine sahiptir. Aynı şekilde kuruma işlemi de duvar ve kaplamanın kılcal su emme ve buhar geçirgenlik özelliklerine bağlı kalmaktadır.  Bu bakımdan seçilecek yüzey kaplama çeşidi ve duvar malzeme cinsi duvar bünyesinde zaman içinde oluşabilecek denge rutubetini belirleyici olmaktadır. Tamamen korumasız bırakılan Ytong dış duvarlarda en hızlı ve düşük denge rutubetine ulaşılması bu sebepten ileri gelmektedir. Ytong malzemesi gözenekli yapısı sayesinde yüksek ısı yalıtım özelliğine sahiptir.

Kara sıva fiyatları

İnşaatların kaba halinin bitimi sonrası ince işlere geçişteki ilk işlemlerdir. Su, çimento ve kum ile hazırlarız. Boyadan önce duvarlara ve tüm yüzeye uygulama yaparız. Çimento yerine kireç ile hazırlanan karışım genel olarak yumuşak kıvamda olduğundan uygulaması kolay olur. Dış duvarın rutubet olması öncelikle dış sıvanın veya dış kaplamanın su emme özelliğine bağlı kalır. Aynı şekilde kuruma işlemi de duvar ve kaplamanın kılcal su emme buhar geçirgenlik özelliklerine bağlı kalmaktadır. Bu bakımdan seçilecek yüzey kaplama çeşidi ve duvar malzeme cinsi duvar bünyesinde zaman içinde oluşabilecek denge rutubetini belirleyici olur. Ytong malzemesinin kılcal su emmesi düşüktür. Bu nedenle dış kaplamadan herhangi bir şekilde sızacak rutubet duvar bünyesinde ilerleme fırsatını bulamadan buharlaşma yolu ile tekrar dışarı atar. Çığlak, tamamen korumasız bırakır Ytong duvarlarda en hızlı ve düşük denge rutubetine ulaşması sağlarız. Ytong malzemesi gözenekli yapısı ile  yüksek ısı yalıtım özelliğine sahiptir.

Hemen Ara