Saten Boya

Saten boya, yarı mat özelliklere sahip bir duvar boyasıdır. Saten boya, genellikle çabuk kirlenen alanlarda ve çabuk temizle önem teşkil eden, hastane, mutfak, banyo gibi alanlarda tercih ederiz. Günümüzde ise saten boyalar genellikle su bazlı olarak üretilir. Saten boya kullanmak dekorasyon amacı ile kullanıldığında iyi uyum sağlar. Birlikte iyi biçimde çalışabilir. Bu kapsamda boya renkleri iyi tercih etmek önemlidir. Boya markaları arasında ipeksi mat veya yarı mat gibi boya türleri buna örnek verebiliriz. Bunun için boya badana renkleri incelemesi kesinlikle yapılması gerekir.Renk tercihini yaptıktan sonra nerelerde kullanacağımızı da tam olarak bilmeliyiz. Toplumsal alanlarda çok sık kullanılan saten boya, mobilyalar ile uyumlu olduğu için evlerde de kullanabiliriz. Kullanım açsından yararları;

  • Kolay ve tam bir temizlik imkanı sağlar.
  • Alçı ve macun gibi yapıları gizleme özelliği vardır.
  • Leke yapmama özelliği ile bilinir.
iç cephe boyası

Saten Boya Nasıl Uygularız?

Boyama sonrası seçtiğiniz boyanın duvarlarda ışığı kötü yansıtması açısından yeterli kapatıcılığa sahip olamaz. Bu sebeple kötü performans sizi üzer. Görünüm ve performansı etkileyen birçok faktör vardır.  Belirli bir görünüm elde etmek için, öncelikle  boyadığınız odanın türüne dikkat ederiz. Sonra mekanın mimarisini, odanın aydınlatmasına  dikkate alırız. Yüksek parlaklıkta bir boya donuk  odayı canlandırır. Böylelikle  düşük parlaklıkta bir boya duvarlarda önceden oluşmuş kusurları kapatırız. Saten boya, yarı mat yani  orta parlaklığa sahiptir. Çeşitli alanlarda iyi sonuç veren oldukça ünlü boya çeşididir.

Saten Boyanın Özellikleri

Saten boyalarda bir dereceye kadar parlak yapısı vardır. Bununla birlikte parlaklıktan ziyade parıltı olarak tanımlamış oluruz. Bir alanda düşük bir derinlik oluşturmak veya seçtiğiniz boya rengini canlandırmak istiyorsanız; saten boya iyi bir tercih olacaktır. Saten boya çok dayanıklı yapısı vardır. Yüksek trafikli alanlar için mükemmeldir. Saten boya kolayca temizleyebiliriz. Temizleme sırasında dikkat edilmesi gereken çok kabaca ovalamamak gerekir. Bu durumda  parlaklığın kaybetmesine sebebiyet verir. Bir mendille temizlemeniz ve aşındırıcı fırçalamalar kullanmamayı tercih etmeliyiz.

Dayanıklılığı ile birlikte müşterilerimiz banyolar, mutfaklar ve çocuk odaları için saten boya tercih ederler. Saten, özellikle bir mekanın mimarisini vurgulamak için kullanırız. Bu sayede daha şık göstermek için doğru bir seçim yapmış oluruz. Saten boyayı kullanacağınız yüzeylerin yani duvarlarınızın pürüzsüz ve lekesiz olduğundan emin olmalıyız. Çünkü parlaklık kusurları daha çok ortaya çıkarır.

Hemen Ara